SBÜ Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Biyokimya
Mikrobiyoloji ve Biyokimya Laboratuvarı

 
Hastanemizde Biyokimya Laboratuvarı ve Mikrobiyoloji Laboratuvarı bulunmaktadır. Laboratuvarlarda tüm çalışmalar Mikrobiyoloji ve Biyokimya Uzmanları denetiminde  deneyimli laborantlar tarafından, gelişmiş cihazlarda yapılmaktadır.
 
Laboratuvarlarda çeşitli vücut örneklerinden (kan, idrar, gaita) analizler yapılarak tanı koyma ve uygulanan tedavinin etkinliğinin ve yan etkilerinin takibinde klinisyenlere fikir vermektedir. 
Kan alma işlemi eğitimli ve deneyimli hemşireler tarafından sağlıklı ve hijyenik olarak tek kullanımlık vakumlu tüp sistemi ile gerçekleştirilmektedir.
Laboratuvarlarda dünya standartlarına, bilimsel gelişmelere ve kalite kriterlerine  uygun hizmet verilmektedir. Her iki laboratuvarda da İç ve Dış Kalite Kontrol Programları uygulanmaktadır. Her gün analize başlanmadan önce tüm testler için 2  seviyeli kontroller çalışılmakta (iç kalite kontrol), kalibrasyonlar yapılmaktadır. Ayrıca üyesi olduğumuz Ulusal ve Uluslararası  Dış Kalite Kontrol Programları (CAP, BİORAD, KBUDEK) çerçevesinde laboratuvarlarda dış kalite kontrolleri yapılmaktadır. 
Mikrobiyoloji laboratuarında kan sayımı, sedimantasyon, ASO, CRP, RF, kanama-pıhtılaşma zamanı, kan grubu, gebelik testi, Hepatit ve HIV testleri, Sifiliz testi ve parazitoloji testleri yapılmaktadır.Ayrıca evlilik öncesi testler de yapılmaktadır.
Biyokimya laboratuvarında rutin biyokimya testleri, hormon testleri, ilaç ve uyuşturucu testleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, lipid profili, idrar tetkikleri ve gaita tetkikleri yapılmaktadır. 
 
Laboratuvarlar prensip olarak “güvenilir sonuç” kadar bu sonuçları zamanında vermeye de özen göstermektedir. Numuneler aynı gün içinde çalışılarak sonuçları rapor edilmekte, sonuçlar otomasyon sisteminden izlenebilmektedir. Hastalar  test sonuçlarını internetten  hastanemiz web sayfasına girerek görebilmektedirler.


Skip Navigation Links

e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin