SBÜ Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi

ERENKÖY BULUŞMALARI
 

ERENKÖY BULUŞMALARI "BAĞIMLILIKTA ZORUNLU TEDAVİLER" PANELİ

YOĞUN KATILIM İLE GERÇEKLEŞTİ

 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen "Erenköy Buluşmaları" adlı panel dizisinin ilki, 21 Eylül 2017 tarihinde Hilton Kozyatağı Otelinde yoğun katılım ile gerçekleşti. Uluslararası platformda sıkça tartışılan “Zorunlu Tedaviler” başlığından yola çıkarak düzenlenen ilk panelde "Bağımlılıkta Zorunlu Tedaviler" konusu hukuk, insan hakları, adli psikiyatri, bağımlılık psikiyatrisi bakış açılarıyla ele alındı. Psikiyatristler başta olmak üzere ruh sağlığı çalışanlarının yoğun ilgi gösterdiği panele konusunda uzman birçok değerli psikiyatrist konuşmacı olarak katıldı.

 

Bağımlık ve Komorbid Ruhsal Hastalıklarda Zorunlu Tedaviler konu başlığında sunum yapan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Rabia BİLİCİ yaptığı açılış konuşmasında “bağımlılıkta kişiye öncelikle gönüllü tedavi seçeneğinin sunulmasını, zorunlu tedavinin ise son seçenek olması gerektiğini” dile getirdi. Ayrıca Bilici, “bağımlı bireylerin özgürlüklerini ve haklarını en az düzeyde etkileyen ve mümkün olan en kısa süreyle kısıtlayan tedavi uygulanması hedeflenmeli, bu tedaviler özelleştirilmiş ayrı merkezlerde sağlanmalı ve bu süreçte tedavi motivasyonu artan kişilerin gönüllü tedavi servislerine alınması gerektiğini” ifade etti. Panelde, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Fatih ÖNCÜ “Adli Psikiyatri Açısından Bağımlılıkta Zorunlu Tedaviler”, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Gürkan SERT “Hukuk, Etik ve İnsan Hakları Açısından Bağımlılıkta Zorunlu Tedaviler” konusunda sunumlarını gerçekleştirdiler.

 

"Erenköy Buluşmaları" panel dizisi önümüzdeki aylarda yine ilgi çekici konu başlıklarıyla devam edecektir.Skip Navigation Links

e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin