SBÜ Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi

BAĞIMLILIK YAPICI MADDE DANIŞMA VE AYAKTA TEDAVİ MERKEZİ (DAN-TE)
Bağımlılık Yapıcı Madde Danışma ve Ayakta Tedavi Merkezi (Dan-Te)

Ümraniye Dan-Te; Bağımlılık Yapıcı Madde Danışma ve Ayakta Tedavi Merkezidir.

Merkez İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları E.A.H bünyesinde Ümraniye Dudullu HASAM binası içinde Mayıs 2016 da hizmet vermeye başlamıştır.

DAN-TE bağımlılık yapıcı maddeler konusunda danışmanlık hizmeti verir, başvuran kişiler için risk ve ihtiyaçlara uygun bilinçlendirme, takip ve tedavi planını oluşturur ve uygular, ilgili kurumlarla koordinasyonu sağlar. Kişisel olarak başvuran, madde kullanan veya danışmanlık hizmeti almak isteyen kişiler hizmetten yararlanır. Ayrıca birinci basamak, yataklı tedavi kurumları, danışma hattı ve diğer merkezlerden yönlendirilen kişiler de hizmetten yararlanır. Merkez acil müdahale birimi değildir, gerek görülen vakalar uygun şekilde acil servislere yönlendirilir.

Randevular merkezden kişisel başvuru yoluyla ya da telefonla alınabilir.

 

Hastalar için farmakolojik tedavi, psikoeğitim, bireysel görüşme, psikososyal destek ve grup çalışmaları uygulanmaktadır.

Ayrıca aileler için de psikoeğitim grupları ile çalışılmaktadır.

 

Erenköy AMATEM ve diğer birimleri ile işbirliği içinde çalışan merkezde 1psikiyatri uzmanı, 1 psikolog, 1 hemşire, 1 sosyal hizmet uzmanı görev yapmaktadır.

 

Adres: Aşağı Dudullu Mah. Alemdağ Cad. No:465 Ümraniye İstanbul

Tel:0-216-6111887-88

 

Bağımlılık Nedir?

Bağımlılık, ömür boyu süren bir beyin hastalığıdır. Beyinde yarattığı hasar sonucu kullanılan maddenin verdiği tüm maddi ve manevi zarara rağmen kişi alkol veya madde kullanımını durduramamaktadır. Alkol ve madde kullanımına erken müdahale ile birçok olumsuz sonucun gelişmesi önlenebilir.

Bağımlılık Nasıl Gelişir?

Kişinin maddeyi ilk kez kullanması çeşitli sebeplerden dolayı kendi tercihidir. Fakat madde kullanmaya devam etmesiyle beyin değişmeye başlar. Beyindeki bu değişim kısa bir süre içinde maddeye karşı şiddetli bir istek duyulmasına yani bağımlılığın gelişmesine yol açar. Kişi istemese bile beyin maddeyi ister. Bağımlılığın gelişimi; kullanılan maddenin cinsine, saflık oranına, kullanma süresine ve kullanan kişinin özelliklerine göre değişir.

Sonuç olarak kişi, madde kullanma isteğine dur diyemez ve kullanmaya devam eder. Kullanmaya devam ettiği süreçte kullandığı ilk miktar aynı etkiyi göstermemeye başlar. Bu sebeple ilk seferdeki etkiyi yakalamak için maddenin miktarını arttırır. Maddenin etkisi geçtiğinde ise yine maddenin cinsine göre değişkenlik gösteren yoksunluk belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Bu sefer bu belirtilerden kurtulmak için madde kullanımının yarattığı maddi ve manevi tüm olumsuz sonuçlarına karşın madde kullanmaya devam eder.

Bağımlılık bir beyin hastalığıdır. Kişi madde kullanmadığı dönem iyileşir fakat hayat boyu tekrar madde kullanmaya başlama riski altındadır.

Tedavi Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Bağımlılık tedavisi uzun sürelidir. Kişinin maddeyi bıraktıktan sonraki 6. ayı, kısmen düzeldiği dönemdir. Madde kullanımının tekrar başlamaması için bireyin 1 yıl kadar tedaviye devam etmesi önemlidir. Bağımlılığın ömür boyu sürdüğünün farkında olunması gerekmektedir. Kişi hayat boyu tekrar kullanım konusunda risk altındadır. Bu sebeple bireyin kendini tanıması, madde isteği ile baş etme yollarını öğrenmesi ve tekrar kullanmasına sebep olacak durumlarla mücadele etmede beceri kazanması gerekmektedir. Tedavi planı ise kişinin özelliklerine, kullandığı maddenin cinsine göre özelleşmektedir.

Tedavi Seçeneklerim Neler?

Detoksifikasyon; eroin gibi bazı maddeler ve yüksek alkol kullanımı kesildiğinde kişide ciddi fiziksel yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Bu yoksunluk belirtileri tıbbi bir müdahale gerektirir. Tedaviye başvuran kişinin önce bedeninin bu maddelerden arındırılması gerekmektedir. Bu yöntemle kişide ortaya çıkan bu yoksunluk belirtileri kontrol altına alınmaktadır.

İlaç Tedavisi; doğrudan madde kullanmaya yol açan faktörleri ortadan kaldırma amaçlı değildir. Madde isteğini azaltmak, kullanım bırakıldığında ortaya çıkan yoksunluk belirtilerini

azaltmak ya da madde kullanımına eşlik eden ruhsal rahatsızlıklara müdahale amaçlı kullanılır. İlaç tedavisi tek başına tedavi için yeterli değildir. Tedavinin bir parçasıdır.

Bireysel Terapi; tedavinin bir diğer parçası ise terapidir. Terapi ile bireyin; kendine dair farkındalığını arttırma, tekrar kullanmayı önlemeye yönelik riskli durumların önüne geçme, madde ve etkilerine dair bilgilendirme, madde isteği ve madde kullanımına neden olan etkenlerle baş etme hedeflenir.

 

 Skip Navigation Links

e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin